Když přijdou sychravé dny, člověk by nejraději nevystrčil ani nos. Vlastně, proč ne? Stačí si jen pořídit domácí wellness. Nemusíte chodit relaxovat někam daleko, dělit se s někým dalším, stydět se před ostatními v plavkách. Prostě si vytvoříte pohodu, kdykoliv se vám zachce.

Během letní koupací sezóny se může poměrně snadno stát, že voda v bazénu se takzvaně zkazí a zezelená. Proč se tak děje?

Snad každému majiteli domácího bazénu se v horkých letních dnech občas přihodí, že bazénová voda náhle zezelená. Z čiré vody je najednou voda zelená jako brčál a bez příslušných opatření je další koupání nemožné. A proč tedy voda v bazéně zezelená?

Chlór je bezpochyby nejstarší a stále ještě nejpoužívanější dezinfekční činidlo používané jak ve vodárenství, tak pro dezinfekci bazénové vody. Má však své nevýhody a někteří uživatelé ho prostě ve svém bazénu nechtějí. Důvody jsou prosté – je dráždivý, vysouší pokožku, voda zapáchá…

Aby bylo možné si naplno užívat relaxace v domácím bazénu, je zcela nezbytné zajistit zdravotní nezávadnost bazénové vody, které nelze docílit bez použití alespoň elementárních postupů úpravy vody. Minimálně je nutné použít dezinfekční prostředek. Současně ale platí, že dezinfekce nemůže být jediný proces vedoucí dlouhodobě k zajištění vyhovující kvality bazénové vody. Dezinfekce je tedy jedním z procesů, které jsou používány k úpravě bazénové vody tak, aby její kvalita byla vyhovující a především byla voda zdravotně nezávadná.

Některé bazény patří podle aktuálně platného stavebního zákona č. 183/2006 Sb. mezi stavby jednoduché, u nichž je vyžadována minimální, popřípadě vůbec žádná administrativa spojená s návštěvou stavebního úřadu.

Hodnota pH je naprosto klíčovým parametrem, ovlivňujícím chemické a biochemické pochody v bazénové vodě. pH totiž přímo ovlivňuje průběh chemických reakcí a má přímou souvislost s účinností používaných činidel.

Sousedi sice už mají bazén od loňska, ale vy si přece vzpomínáte, jak se poprvé vykoupali až poslední týden v srpnu? Letos byste se chtěli koupat ve vlastním bazénu i vy, ale po celou sezónu. Začněte tedy myslet na váš nový bazén již teď na sklonku zimy.

Bazénová voda potřebuje nepřetržitou a náležitou péči, aby mohla být zachována vyhovující kvalita po celou sezonu. Pokud se chcete vyhnout problémům a starostem s kvalitou vody po návratu z dovolené, zajistěte alespoň následující péči před a během vaši nepřítomnosti.

Zahradní jezírko, ať už je okrasné či koupací, vyžaduje podobně jako bazény přípravu na zimu. Jedná se o vodní prostředí, které žije svým podvodním životem, a jako takové vyžaduje náležitou péči.