Chlór je nejběžnější chemická látka používaná k úpravě soukromých a veřejných bazénů. Není však každému po chuti. Představíme si 4 méně dráždivé alternativy.

Proč použít alternativu k chloru?

Chlor je produkt číslo 1 používaný k úpravě vody v bazénu. A můžeme pochopit proč: je vysoce dezinfekční, přizpůsobený obrovským objemům, snadno použitelný a zejména ekonomicky výhodný. Chlor má na druhou stranu své nevýhody, pokud je používán nesprávně nebo pokud není dodrženo jeho množství, může způsobit podráždění. Je to způsobeno chloraminem, látkou, která se tvoří při interakci chloru s plavci, zejména s jejich potem, slinami a jinými sekrety. Je to tato látka, která způsobuje podráždění kůže, očí a dýchacích cest. To je důvod, proč si mnozí majitelé raději zvolí alternativu. Tyto alternativy se zdají snadněji použitelné. Zaměřme se na 4 z nich.

UV paprsky

Princip je jednoduchý, do filtračního obvodu je umístěna lampa, která produkuje ultrafialové paprsky (UV-C paprsky). Když lampou prochází špinavá voda, paprsky ničí DNA mikroorganismů. Voda vychází dezinfikovaná… ale ne dezinfekční! K tomu je třeba vedle lampy použít jiný typ ošetření (ideálně aktivní kyslík).

Ionizace mědi a stříbra

Zde není do filtru umístěna lampa, ale ionizační komora. Uvolňuje ionty mědi, které ničí řasy a ionty stříbra, které eliminují bakterie v bazénu. Umožňuje ošetření řas, hub a bakterií. I když je to řečeno, ionizace není kompatibilní s patronovými filtry a rozsivkami. Aby to bylo optimální řešení, musí být znovu spojeno s chemickým ošetřením.

Ozón

V čerpací místnosti bazénu je umístěn ozonátor. Jeho cílem je nasávat kyslík z okolního prostředí a přeměňovat ho na ozon. Ten se poté uvolní do špinavé vody v bazénu, aby ji dezinfikoval. Vyčištěná voda je poté odeslána zpět do bazénu. Ozon eliminuje bakterie, ale to není vše, čistí vodu, eliminuje pachy a dodává vodě dobrou chuť (používá se také k dezinfekci vody používané v domácnostech).

Brom

Brom má stejné vlastnosti (oxidační, dezinfekční a proti řasám) a pochází ze stejné rodiny (halogeny) jako chlor. Je možné ho umístit do filtračního okruhu bromátoru. Stručně řečeno, brom je svým použitím i účinností relativně podobný chloru. Rozdíl? Produkuje bromaminy, které na rozdíl od chloraminů nejsou dráždivé.

 

Pro optimální účinnost a výkon je nutné tyto alternativy k chloru nejčastěji používat ve spojení s jiným druhem ošetření. Díky tomu jejich použití umožňuje snížit obsah chloru, což je dobrá zpráva pro citlivé oči a pokožku.