Jedním z důležitých výdajů, kterému se obvykle nevyhneme, jsou náklady za vodné a stočné. Průměrná tříčlenná rodina spotřebuje ročně přibližně 110 kubíků vody, což při průměrné ceně vodného a stočného 78 Kč za kubík znamená měsiční náklady více než 710 Kč. Tato částka nemusí být zrovna zanedbatelná položka v rodinném rozpočtu. Pojďme se tedy podívat, kde můžeme na této položce uspořit.

dusche legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

Nejvíce vody je spotřebováváno na osobní hygienu a hned poté na splachování, a to u každé položky až 40% z celkové spotřeby.

 

Splachování

Běžné starší typy splachovačů spotřebují na jedno spláchnutí 9 litrů vody. Přičemž je prokázáno, že na spláchnutí je potřeba vody mnohem méně. Po malé potřebě postačují 3 litry vody, po velké pak 6 litrů. Úsporné moderní typy splachovacích nádob umožňují volbu množství vody pro spláchnutí. Buď má splachovač dvě ovládací tlačítka - pro větší či menší dávku splachovací vody anebo jiné typy umožňují zastavení splachování podle potřeby pomocí funkce stop. Je zřejmé, že v některých případech splachování můžeme ušetřit až 66% vody. Pokud chcete uspořit zde, používejte určitě úsporné splachovače.

Kapající kohoutek

Každá kapka vody nazmar znamená zbytečné výdaje. A teprve kapající nebo netěsný kohoutek je ten pravý žrout peněz. Za měsíc vám může i mírně kapající kohoutek odkapat 150 - 200 litrů vody, což znamená až 187 Kč vylitých do kanálu.

Sprcha

Že je úspornější použít pro osobní hygienu sprchu oproti vaně, je známo již dlouho. Když si totiž napustíte plnou vanu, můžete naráz spotřebovat kolem 100 litrů vody, pokud máte větší rohovou vanu - pak i 200 litrů. Při sprchování vám může stačit 30-50 litrů vody. A když navíc používáte i úsporné sprchové hlavice, ke sprchování stačí i pouhých 20 litrů.

Nádobí

Ač se to nezdá i při mytí nádobí se spotřebovává poměrně značné množství vody. Záleží však, jak nádobí umýváte. Nejvíce se jistě spotřebuje při mytí pod tekoucí vodou (20-80 litrů), následuje mytí v dřezu s 15-40 litry. Nejúspornější jsou v tomto ohledu moderní myčky nádobí, ty si vystačí s 10-30 litry vody na jedno mytí.

Páková baterie

Pákové baterie jsou úžasný vynález, který umožňuje velmi dobře hospodařit s vodou. Velmi jednoduše lze řídit průtok vody a odpustit jen tolik, kolik je opravdu v danou chvíli potřeba. Pak je velmi snadné nenechat protíkat vody, když není potřeba - např. při čištění zubů.