Když už se rozhodnete z nějakých důvodů pro nákup vodního filtru, vybírejte osvědčené řešení, které vám ušetří starosti s nákupem balené vody, bude spolehlivě fungovat bez zvýšených nároků na údržbu a především bude mít pozitivní a smysluplný efekt na kvalitu, ale i chuťové vlastnosti vody.

Důvody, proč si pořídit vodní filtr, si rozebereme v některém z dalších článků. Tentokrát se podíváme, jak některé vodní filtry fungují, co obsahují a především, jak pracují se složením vody.

Úprava vody

Běžně dodávané domácí vodní filtry jsou založené na principu objemové filtrace vody přes určitý zrnitý materiál. Některé filtry obsahují i více druhů náplní. Obvykle uplatňují procesy cezení mezi zrny náplně, sorpce a iontovýměna.

Takové filtry pak zachycují drobné jemnozrnné nečistoty, snižují obsah chlóru a tím i nepříjemný zápach, který chlór doprovází. Navíc můžeme čekat i snížení koncentrace další látek jako olovo či arsen. Samozřejmě nutno podotknout, že látky tohoto charakteru se v běžné vodovodní síti nevyskytují, případně v mizivém množství). Co ale není žádoucí, aby vodní filtry z vody odstraňovaly, jsou minerální látky.

Zapojení filtru

Co se týče konkrétních produktů dostupných na trhu, opět můžeme konstatovat, že jich existuje nepřeberné množství. Vodní filtry se liší jednak vizuální podobou, obsaženou náplní, ale způsobem zapojení.

Vodní filtr

 

Například filtrační systém 3M lze napojit přímo na vývod studené vody. Sada se nejčastěji připojí mezi vývod vody a vodovodní baterii pod dřezem, přičemž součástí balení jsou všechny potřebné součástky pro zapojení. Instalace není složitá a zvládne ji běžně zručný domácí kutil. V některých případech je možné i zapojení a umístění filtru přímo na kuchyňské lince.

 

 

Kapacita filtru

Kapacita vodních filtrů je rovněž odvislá na konkrétním typu – záleží na použité filtrační náplni a jejím množství. Pokud bychom se zastavili u zmíněných filtrů 3M, pak můžeme čekat, že náplň dokáže přefiltrovat až 7600 litrů vody, což odpovídá přibližně 5000 lahví balené vody (o objemu 1,5 l). Zkuste si spočítat, jak dlouho nebudete muset nosit těžké tašky s lahvemi.

 

Sponzorováno