Domácí bazény jsou doslova hitem českých zahrad v posledních letech. Avšak udržet vodu čistou v bazéně se daří pouze za pomoci značného úsilí. Účinným nástrojem pro udržení vysoké čistoty vody je bazénová filtrace.

Filtry, využívající přírodní principy k čištění vody, zajišťují účinné odstranění nečistot z bazénu, které jsou do vody vnášeny, ať chceme či nikoliv. V zásadě je možné volit mezi dvěma druhy filtrů – k dispozici je filtrace písková nebo kartušová.

Písková filtrace

Pískové filtry jsou používány u bazénů větších rozměrů. Voda prochází přírodním křemičitým pískem, který mezi svými zrny zachycuje nečistoty. Přefiltrovaná voda je vracena zpět do bazénu. Pískový filtr pracuje v takzvaných cyklech – po určité době je náplň zanesena a je potřeba ji vyprat.

Výkon pískového filtru má být takový, aby celý objem vody v bazénu prošel filtrem za 6-8 hodin. V horkých letních dnech je doporučováno, aby došlo k přefiltrování vody během 3-4 hodin.

Písková filtrace je obvykle provedena jako filtrační jednotka, zahrnující tlakovou nádobu s náplní, vícecestný ovládací ventil, čerpadlo, zachycovač hrubých nečistot a vlasů. Je možné připojit další příslušenství jako bazénový vysavač, solární ohřev.

Písková filtrace má vysokou účinnost zejména v kombinaci s bazénovou chemií. Filtrační pískové jednotky lze pořídit v cenové relaci přibližně od 2 do 10 tisíc Kč.

Kartušová filtrace

Kartušový filtr je kompaktní zařízení malých rozměrů, obvykle volně umístěné vedle bazénu. Použití připadá v úvahu spíše u malých nadzemních (nafukovacích) bazénů, kde může mít dobrou účinnost.

Jednotka je vybavena filtrační kartuší, chcete-li vložkou v podobě papírového válečku o rozměrech cca. 10-20 cm. Kartuši je nutné několikrát týdně vyjmout a propláchnout proudem vody. Kartuše nemá dlouhou živostnost, vydrží maximálně několik týdnů. Několikrát za sezonu je tedy potřeba kartuši vyměnit. Filtr je obvykle vybaven integrovaným čerpadlem.

Kartušový filtr lze pořídit za cenu v řádu stokorun.